úvodem
trochu z historie
mejlík na mne
odkaz na fejsbůk
letité uložení lokomotiv v obýváku vláčky HO - moje záliba cca od svých 8-mi let a asi do 16-ti a včil. Vozový park činil již v r. 1971 celkem 16 lokomotiv a 52 vagónků. A takhle jsem měl od r. 1978 za plné podpory rodiny uloženy v obýváku moje mašinky. Sem tam se vopucovaly nebo se postavil ovál a připojilo provizorní sololitové nádraží a jezdilo se na koberci. Pak se vybíraly chlupy a vlasy a sbíralo, co se případně ulomilo :-)
 
První setkání s vláčkem byla klasická základní sestava PIKO Junior - ovál, parní loko (v přehledu je první zleva), 2 osobní vagónky a ovladač na baterii. Dostala ji ségra pod stromek, protože já jsem si vánoční dárek našel už před vánoci ve skříni a hrál jsem si PIKO BR-80 z r. 1961s ním. A tím naštval máti. Tak mi vláček nedala.
A pak jsem jej musel dodatečně  si vyčenčovat. Za něco jiného, aby se vláčku ségra vzdala.
Moje první lokomotiva byla koupena v Ostravě v Mladém technikovi vedle Tuzexu na Puchmajerově ulici.
Další prodejna byla v Ostravě Porubě na Lenince pod Alšákem.
A servis v Olomouci na Ostružnické, kde jsem jezdil pro náhradní díly.
A protože jsem byl dítko školou povinné, peněz nemaje, tak místo koupě stravenek (cca 95,- Kčs na měsíc) jsem si love špóroval a pak za seskládaný peníz šel koupitiprovizorní kobercový panel mašinku nebo vagónek či šraňky nebo semafor.  Jo a samozřejmě koleje. Tehdy se dělaly PIKO na papindeklu a nebo navlékací PILZ, tož vyhrál PILZ.
přehled loko do r. 1971 - viz

 
Postupně se nahromadilo 6 pravých a 6 levých výhybek, 4 angličani, 2 křižovatky 15° a 2 30°, 2 semafoři, 1 šraňky, 2 rozpojovače, 2 dlouhé
obloukové výhybky a 1 rovná rychlíková výhybka a řada domečků, jako 2 nádraží, 7 nástupišť, myslivna a dalších 5 domků, včetně vodojemu a stavidla
 
V letech přibyly 2000-2003 ještě loko z USA - BigBoy, Santa Fé a NY 1905 a nyní je sbírka 98% v digitálu - 42 lokomotiv, 66 vagónů ..... 
Big Boy
     
A drobátko ze současnosti, tj. od r. 2014 do 2018
A k té výstavbě:
cca v říjnu 2013 jaxi se ozval starší synátor:  A co takhle "dědo" dát konečně vláčky na panel? Vylovit je z krabic a mít je na očích a sem tam si zajezdit?

OK, něco jednoduchého. Ale kam umístit můj vozový park, který jak jsem již uvedl činil již v r.1971 celkem 16 lokomotiv a 52 osobních a nákladních vagónků a dlouze odpočíval ve vitríně a v krabicích. A s přírustkem v letech 2000-2003 ještě 3 loko z USA - parní krasavec BigBoy, pára NY 1905 a diesel Santa Fé

A tak to začalo. A teď kam panel? - po různých rozborech padla volba na pokojík dcery, který už jen obývala, když k nám přijela do paneláku se svým manželem a 2-mi dcerami :-).  Samozřejmě tomu předcházelo rozkreslování tvaru kolejiště a jak to vecpat do pokojíku buď dcery nebo synátorů. Vzhledem k umístění okna a balkónu padla volba na pokojík dcery.

 

Dále díky rozměrům pokojíku navržení tvaru kolejiště, z čeho a jaký materiál bude použit  pro rámy, pro výplně apod. A kdo rámy udělá. Rámy byly navrženy z nerez plechu tvaru L a výplň extrudovaný polystyrén a tl. 4cm a 3cm.
Kolejiště bylo navrženo po obvodu místnosti s volným středem a s výklopným panelem nádraží o 6-ti kolejích, viz výstavb_08.

A současnost, tj. od r. 2019

Říká se "lépe vyhořet než se stěhovat" no a já se stěhoval.
Přestěhovat kolejiště? Demontovat na díly? Nebo rozebrat úplně?
Tož jsem ho rozebral úplně, s tím, že bude vytvářeno plně digitálně.

Původní kolejiště bylo stavěno jako analogové a po roce předěláno částečně na digitální. Vlaky všechny do digitálu, 1/2 výhybek byla ovládána analogově, návěstidla digitálně ale ručně atd.

 

Tak jsem začal tzv. od nuly. Ponechal původní rozmístění, jen upravil na nový rozměr dle místnosti. Vyřadil původní koleje od PILZu červené provedení, nechal jen světlé. Vyřadil všechna stará podloží - plast se začal při manipulaci rozpad.

 

Kolejiště bylo přepracováno, přidán suterén, kde je navrženo 6 odstavných průjezdných kolejí, a nadále je navrženo po obvodu místnosti s volným středem a s výklopným panelem nádraží o 7-ti průjezdných kolejích a několika odstavných, včetně programovací viz výstavba_09.

   
výstavba vozový analogový park do r. 1971
vozový park digitální loko
digitalizace