úvodem
trochu z historie
mejlík na mne
odkaz na fejsbůk
letité uložení lokomotiv v obýváku vláčky HO - moje záliba cca od svých 8-mi let a asi do 16-ti a včil. Vozový park činil již v r. 1971 celkem 16 lokomotiv a 52 vagónků. A takhle jsem měl od r. 1978 za plné podpory rodiny uloženy v obýváku moje mašinky. Sem tam se vopucovaly nebo se postavil ovál a připojilo provizorní sololitové nádraží a jezdilo se na koberci. Pak se vybíraly chlupy a vlasy a sbíralo, co se případně ulomilo :-)
 
První setkání s vláčkem byla klasická základní sestava PIKO Junior - ovál, parní loko (v přehledu je první zleva), 2 osobní vagónky a ovladač na baterii. Dostala ji ségra pod stromek, protože já jsem si vánoční dárek našel už před vánoci ve skříni a hrál jsem si PIKO BR-80 z r. 1961s ním. A tím naštval máti. Tak mi vláček nedala.
A pak jsem jej musel dodatečně  si vyčenčovat. Za něco jiného, aby se vláčku ségra vzdala.
Moje první lokomotiva byla koupena v Ostravě v Mladém technikovi vedle Tuzexu na Puchmajerově ulici.
Další prodejna byla v Ostravě Porubě na Lenince pod Alšákem.
A servis v Olomouci na Ostružnické, kde jsem jezdil pro náhradní díly.
A protože jsem byl dítko školou povinné, peněz nemaje, tak místo koupě stravenek (cca 95,- Kčs na měsíc) jsem si love špóroval a pak za seskládaný peníz šel koupitiprovizorní kobercový panel mašinku nebo vagónek či šraňky nebo semafor.  Jo a samozřejmě koleje. Tehdy se dělaly PIKO na papindeklu a nebo navlékací PILZ, tož vyhrál PILZ.
     
přehled loko do r. 1971 - viz

 
Postupně se nahromadilo 6 pravých a 6 levých výhybek, 4 angličani, 2 křižovatky 15° a 2 30°, 2 semafoři, 1 šraňky, 2 rozpojovače, 2 dlouhé
 obloukové výhybky a 1 rovná rychlíková výhybka a řada domečků, jako 2 nádraží, 7 nástupišť, myslivna a dalších 5 domků, včetně vodojemu a stavidla
 
V letech přibyly 2000-2003 ještě loko z USA - BigBoy, Santa Fé a NY 1905 a nyní je sbírka 98% v digitálu - 42 lokomotiv, 66 vagónů ..... 
Big Boy
     
A nyní ze současnosti, tj. od r. 2014
A k té výstavbě:
cca v říjnu 2013 jaxi se ozval starší synátor:  A co takhle "dědo" dát konečně vláčky na panel? Vylovit je z krabic a mít je na očích a sem tam si zajezdit?
     

OK, něco jednoduchého. Ale kam umístit můj vozový park, který jak jsem již uvedl činil již v r.1971 celkem 16 lokomotiv a 52 osobních a nákladních vagónků a dlouze odpočíval ve vitríně a v krabicích. A s přírustkem v letech 2000-2003 ještě 3 loko z USA - parní krasavec BigBoy, pára NY 1905 a diesel Santa Fé

A tak to začalo. A teď kam panel? - po různých rozborech padla volba na pokojík dcery, který už jen obývala, když k nám přijela do paneláku se svým manželem a 2-mi dcerami :-).  Samozřejmě tomu předcházelo rozkreslování tvaru kolejiště a jak to vecpat do pokojíku buď dcery nebo synátorů. Vzhledem k umístění okna a balkónu padla volba na pokojík dcery.

Dále díky rozměrům pokojíku navržení tvaru kolejiště, z čeho a jaký materiál bude použit  pro rámy, pro výplně apod. A kdo rámy udělá. Rámy byly navrženy z nerez plechu tvaru L a výplň extrudovaný polystyrén a tl. 4cm a 3cm.
Kolejiště bylo navrženo po obvodu místnosti s volným středem a s výklopným panelem nádraží o 6-ti kolejích, viz výstavba.

výstavba vozový park do r. 1971
vozový park digitální loko
digitalizace